Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Tüm Define İşaretleri ve Anlamları

Define İşaretleri, define işaretleri ve anlamları, çözülmüş define işaretlerindentutunda ermeni gömüleri, oymalar, kuyularda gizlenen definelere kadar her şeyi bu yazımızda sizler için yazdık.
Define İşaretleri ve anlamları yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda elinizde olup anlamını bulamadığınız define işaretlerinin anlamlarını ve kültürel bağlarını yazmış ve sizlerin hizmetine sunmuşuzdur. Onlarca Define işaretini sıraladığımız yazımız sizlere tam bir rehber olacak.

Aradığınız Define İşaretlerini alt tarafta ki başlıklardan bulup direkt konuya girebilir yada yazıda ki Tüm Define işaretlerine göz atabilirsiniz. Sizler için büyük hassasiyetle hazırladığımız bu rehber yazımız da bulunan define işaretlerinin çoğu tecrübeli kişiler tarafından çözülmüş işaretlerdir. Yazımız daha çok işaretler eklenerek zenginleştirilecektir.

 Define Nedir ? Kanunlarımızda Define Tarifi Nasıldır 

Bu Yazımda Bulunan Konular

Define Neye Denir ?

Define, toprak altına veya gizli bir yere saklanmış, altın, gümü, mücevher veya çeşitli değerli eşyalara denir.
Krallıklar döneminde topraklar kralların ve hanedanın malı sayıldığı için o zamanlarda bulunan definelerin tamamı kralın veya hanedanın sayılır bulan kişiye hak verilmezdi.

Türkiye Cumhuriyetinde Define ve Definenin Tanımı  Nasıldır ?

“Bulunmalarından çok zaman evvel gömülmüş veya saklanmış olduğu ve artık sahibi bulunmadığı muhakkak görülen kıymetli şeyler define addolunur.  Define, içine gömüldüğü veya saklandığı gayrimenkul veya menkulun sahibinin mülkü olur.  İlmi bir kıymeti haiz eşyaya ait hükümler mahfuzdur.  ”

“Defineyi keşfeden kıymetinin yarısını, tecavüz etmemek üzere hakkaniyete muvafık bir ikramiye talep edebilir.”
# Yani Defineyi keşfeden kişiye malın yarısı verilir diyor, tabi izinsiz kazı yapılarak bulunmuş defineler için geçerli değil. Yasa dışı kazı veya define işaretlerinden gidilerek bulunmuş defineler de bulan kişi hak talep edemez.

#    #    #   #   #   #   #   #   #   #   #   #   #   #   #   #   #   #   #   #   #    #   #   #   #   #   #   #   #   #

 Define İşaretleri Nedir ? Define İşaretleri Neden Koyulur?

Define işaretleri ve anlamları

İşaret (Epigrafi): Bir tür şifreleme aracıdır, saklanan malı veya değerli eşyaları koruma ve daha sonra almak için yapılmış şifreleme yöntemidir. Şifreleme dili de diyebiliriz. Bu işaretler oymalar, kabartmalar, kayalara şekiller vermeler veya çeşitli boyamalarla yapılır ? Fakat her işaretin define işareti veya gömü işareti olmadığını anlamalısınız.

 • Devlet ve Yöneticilere ait damgalar
 • Dini bölgeler veya din adamlarına ait damgalar
 • Kavim ve medeniyetlere ait damgalar
 • Şahıslara ait hanedan damgaları
 • süslemede kullanılan damgalar genellikle define işaretleri olarak karıştırılır.

 Define İşaretleri Nasıl Çözülür ?

Değerli eşyaların korunması için, ani baskınlar, savaşlar, yağma ve çeteler hatta eşkıyalara karşı gömülür, saklanır ve daha sonra çıkarılması için işaret ile nişanlanırdı. Çoğu zaman yüklü miktarda gömülecek eşyaların yerlerini taş ustaları, harita ustaları ve heykel tıraşlara yaptırırlardı. Bu yüzden define işaretlerinin çözümünde bu insanlar gibi düşünmeli hatta daha akıllı olmalısınız.

Define İşaretlerini çözerken bulunduğunuz bölgenin geçmiş medeniyetlere göre araştırmasını yapmanız ve bölgede yaşayan önemli şahsiyet ve devlet damgalarını öğrenmeniz gerekmektedir ki boşa kürek çekmeyin. Doğada şekil verilmiş her taşın kayanın toprağın bir amacı vardır. Hiçbiri iş olsun diye yapılmamıştır, hepsi bir amaca hizmet eder. Sizde o amacı bulmak zorundasınız.

Definelere koyulan nişan ve işaretler çeşitli matematik hesaplamaları ile yapılmış bulunan işarette bu şifrelenmiştir. Örneğin balık işareti size suyu anımsatıyorsa, çoğu işarette bir sonraki yazılmayan yeri bulmanız düşünmeniz gerekmektedir. işaretlerden uygulanan genel mantık; gömünün işarete olan uzaklığı, derinliği bazen miktarı bazen de saklama biçimi şeklinde alfabetik ve matematiksel bir mantık hakimdir.

Sanılan Define İşaretlerini çözerken aşağıdaki sorulara cevap aramalıyız.

 • Gömü var mı?
 • Nerede?
 • Ne kadar uzaklıkta?
 • Hangi yönde ?
 • Ne kadar derinlikte
 • gömünün saklandığı mekanın şekli nasıldır?

Bu soruların yanıt bulması önceliğiniz olmalı.

 Define Nerede ve Nasıl Aranır ? 

Bu konuya ilgi duyan herkesin bir yerden başlamak istediği hatta çoğu zaman kanun dışı işlere başvurarak yapmaya çalıştığı şeydir define aramak. Definecilerin zaaflarından faydalanan adi kişiler çoğu zaman dolandırıcılık ve sahte ürün satma, sahte makine, hatta çoğu işe yaramaz çubukları satma derdine düşmüşlerdir. Siz siz olun 100 kere düşünmeden bir işe kalkışmayın.

Önemli: Define sadece çil çil altınlardan oluşmaz, bir yazılı toprak tablet, bir figürlü vazo, bir yazılı kaya parçası v. s eser ve objeler kilolarca altın değerinden olduğunu unutmamalıyız, tahrip etmekten şiddetle kaçınmalıyız.

Defineci, gün dönümü yani 21 haziran gönü doğaya çıplak göz ile izlemeye çalışması profesyonel defineciliğin gereğidir.  Neden? Çünkü bu gün dönümü gömü ve önceden doğallığı bozulmuş, başka bir yerden taşıma toprak bitkiler üzerinde etki edip sarartacaktır.  İkinci gözlem dönemi rüzgarsız lapa lapa yağan kar zamanında doğayı gözlemlemektir.  Gerçekten yer altında bulunan muhtelif metallerin otları sararttığı, kar yağışı esnasında karı erittiği çevresine göre karı geç tutup erken erittiği görülecektir. Özellikle höyük, oda mezar barındıran bölgeler içeride bulunan gaz birikmesi ve taşıma çakıllı toprak sebebi ile kar tutmasına etki ederek geciktirmektedir.  Bir başka gözlem yolu; kazılan toprak üzerinde ne kadar zaman geçerse geçsin mutlaka orijinal tabakaya göre yumuşak duracak birde üzerinde yetişen ot gibi bitki türlerinin boyu farklı ve kökleri kalın olacaktır.  Bu gözlemler defineciyi ulaşmasında ciddi şekilde götürecektir.

Altın Saklanan Yer Göz İle Nasıl Belirlenir ?

Doğayı çıplak gözle gözlemleyerek potansiyel altın bulunan yerleri saptayabilirsiniz. Çünkü toprak altında bulunan altın ve gümüş gibi metaller atmosferdeki 15 ile 27 derece sıcaklıklarda ısınarak genleşir. Altın ve gümüş ısındığı zaman yaydığı elektro manyetik dalgalar artar. Dünyada ki en iletken madde olduğu bilinen altın sıcaklığın etkisi ile içinde bulundurduğu elektronlarda  büyük ölçüde bir hareketlilik olur, bu hareketlilik sonucunda manyetik altının yaydığı dalgalar sıkışır ve toprağın en zayıf yerinden doğaya karışmaya çalışır.  Elektronların genleşmesi ile meydana gelen manyetik alan üst seviyede bir sıkışma meydana getirir ve bu da bitkilerin köklerinde sararmalara neden olur. Eğer bu sıkışan elektro manyetik alan çok yüksek seviyede ise toprağın üzerinde bitki örtüsü kalmaz.

Özellikle şüphe edilen bölgelerde eskiden yaşamış medeniyetlerin sık kullandığı bölgelerde gömü bulunma ihtimali artar. Altın bulunabilecek Potansiyel yerleri aşağıda sıraladım bir göz atabilirsiniz.

 • Çeşmeler ve pınarlar ( Define bulunabilir )
 • Eski köprü ve eski medeniyetlere ait yollar
 • Höyük, tümülüs
 • Üzerinde define işareti bulunan kayaların çevresi potansiyel
 • Kale surları, sikke veya savaş eşyaları çıkabiliyor
 • Özelliğini yüzyıllarca kaybetmeyen bölgeler potansiyel define saklanan yerler, Şelaleler, Son derece büyük kayalar, bölgede bulunan tek tepe olacak yerler.

ÖNEMLİ: YASAL İZİN OLMADAN KAZI ÇALIŞMASINA KALKIŞMAYINIZ!!

 İşaretinizin Define İşareti Olup Olmadığı Nasıl Anlarsınız ?

Ülkemiz toprakları yıllar boyunca onlarca medeniyete, devlete sahiplik ettiği için her dağın taşın başında bir işarete oymaya hayvan figürüne kabartmaya yani ülkemizin her bölgesinde illa bir ize rastlamak mümkündür. Bu yüzdendir ki işaretlerin çok olması herkesin bir işaret bulmasına sebep oluyor, heyecanlandırıyor.  Vatandaşlar da acaba Define İşareti mi diye araştırmaya koyuluyorlar. Her işaretin kabartmanın define işareti olması mümkün değildir. Unutmayın defineyi gömen kişi sadece kendisinin anlayabileceği bir define işareti koymuş ve kendisine göre mevki belirleyerek ona göre matematiksel veya mantıksal bir define işareti koymuştur. Kendisinin bulabileceği bir defineyi gizlerken biz onun gibi düşünüp nasıl bir yol izlemeliyiz aşağıda sizlere belirttim

Define İşaretinin çözümü için izlenecek yollar:

 • İşaretin bulunduğu bölge yaşamaya elverişli ve eskiden yaşanmış olduğuna dair kalıntı ve izler olması,
 • İşaretin yapıldığı kaya iri yerli sabit olması yüz yıllar geçse bile yer değiştirmesi olanaksız olmalı,
 • İşaretin oyma yada kabartma olması,
 • İşaretin belirgin ve kalın biçimde yapılmış olması,
 • Aynı alan içerisinde birbiri ile alakalı veya bağlantılı başka işaretlerin varlığının belirlenmesi,
 • Define işaretinin İşlendiği kayanın bir çok afetlere karşı dayanıklı sağlam olması (kaybolmaması için)
 • İşaret bırakılan kaya su yatakları kenarında suyun alıp götüremeyeceği bölgelerde olması işaretinin zarar görmemesi için.

Yukarıda belirtilen özelliklerin hepsini veya bazılarını sağlıyorsa işaretiniz bir define işareti olma ihtimali yüksektir. Unutmayın Saklayan kadar akıllı olmalı onun gibi her şeyi hesap etmelisiniz.

 Kapalı Mağara Açık Mağara da Define İzleri Arama ?

 • Tehlikeli, Tuzaklı ve Bazende Gaz dolmuş Mağaralar ölüme sebep olabilir DİKKAT!!
 • Mağaralar Soylu mezarları için çok kullanılmıştır
 • Bilindiği üzerine Yağmacı çeteler, eşkıyalar dağlık ve mağaralık bölgeleri mesken edinmişlerdir
 • Sonradan oyularak yapılmış mağara çoktur, Bu mağaralarda girişi kapatılmış odacıklar olabilir.
 • İşaret edilen veya aranan mağara içinde kapalı odalar olabilir.

Mağaralar aslında potansiyel gömü ve define olabilecek yerlerdir, özellikle roma dönemi ve öncesinde yerleşim yerlerinin kasabaların dağlık alanlara kurulduğunu düşünürsek bu ihtimal daha çok kuvvetleniyor. Çeteler, yağmacılar ve eşkıyalar yakın yüz yıla kadar hala yaşıyorlardı ve bu yüzden onların topladıkları paralar bankalara yatmayacağı için genellikle dağlık alanlarda barındıkları mağaralara mahsenlere sakladılar.  Bu mağaralar aile mezarları hatta kral mezarları olarak da kullanılmış olabilir, mezar olarak kullanılan mağaralar genellikle ağzı kapatılır ve horasan ile sıvanır. Aşağıda resimde sizlere örnek verdiğim Mezar mağarası gibi.

Bu tür Mağaraların içine başka odalar yapılmak sureti ile aile fertleri gömülürdü, özellikle bu odaların varlığı belli olmasın diye küçük delik açılarak tünel sistemi ile başka bir odaya bağlanır. Bu habere bakarak ne demek istediğimi anlarsınız.
Ağzı Kapalı Mağaralar: Ağzı kapalı mağaralar horasan sıva dediğimiz sıva ile kapatılarak ana kayadan ayrılması oldukça zor hale getirilir, yani bir aceminin burası mağara olabilir demesi imkansızdır. Bu yüzdendir ki horasan sıvaların ne olduğunu anlamanız için aşağıda sizlere yazdım. Ağzı Kapalı Mağara işaretleri ters U, C, D işaretleri ile nişanlanırlar ve bu işaretler yakında kapatılmış mağara olduğunun sinyalini verir. Kapalı mağaralar dik yamaçlara yapılacağı gibi tabana da yapılabilir. Tabanda yamaç dibinde ki toprağın kazılması ile zemin altı mağara oyulma işlemi yapılır. Yamaç dibine oyulan mağaraya değerli eşya saklandıktan sonra ağzı kapatılır ve giriş bölgesi tekrar toprak ile doldurulur. böyle bir mağaranın anlaşılması çok zordur. İyi korunmuş mağaralar birden fazla oda içerir.

Ağzı Açık Mağaralar: Ağzı açık Mağara işaretleri başlıca U işaretidir, ve bu işaretin 50 metre çapında mağara vardır, mağaranın tabanında, tavanında, tan duvarlarında odacık olabileceği gibi birden fazla oda olma ihtimali yüksektir.
Bursa’da gözlemlenen bir mağara tavanında kapak açılması ile dökülen altınların olduğu konuşulmaktadır. Mağaralar genellikle zehirli gaz ile dolduğu için mağaraları hafife almayın, bu gaz son derece öldürücü ve kokusuzdur, anlamadan bilincinizi kaybettirir ve ölüme yol açar. Yarasaların barındığı mağaralar da son derce zehirli olabiliyor, yarasa dışkısından kaynaklanan bu gaz oldukça öldürücüdür. DİKKAT!!

Mağaralarda Olabilecek Tuzaklar, Mağaralarda taş yuvarlanması, fark etmeden desteğini çektiğiniz kayaların üzerinize gelmesi ve yumuşak zemine kazılmış derin çukurlar gibi tuzakların olma olasılığı vardır.

Horasan Sıva Nedir ? Horasan Harcı Nasıl Belli Olur?

Horasan sıva günümüz sıvalarının yerine antik çağ ve kale dönemlerinde kullanılan sertleştirici ve bağlayıcı sıva türüdür. Günümüz çimentoların da kum çakıl demir su kullanılırken horasan sıvalarda en önemli etken madde kireç ve tuğla tozudur.  Günümüzden 100 yıl önceye gidersek doğal bağlayıcı olarak kum, volkan külleri tras, zeolit temel malzemeler olarak kabul edilirken;  kireç, pişmiş toprak, kil, kan, yumurta akı,  saman,  peynir, kıl, gibi malzemelerde bağlayıcı malzemeler olarak kullanılmaktadır, temel ve bağlayıcı malzemelerin birleşmesi sonucu  dayanıklı bir yapı malzemesi ortaya çıkar.

Horasan sıvanın dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması içerisine katılan kireç ve tuğla tozunun kalitesine bağlıdır.  Daha dayanıklı horasan için ince çakıl taşları ile desteklenir ve çatlamaması sıvanın mevsimsel etkenlerden dolayı bozulmaması için içine saman, keçi ve muhtelif hayvan kılları kullanılmıştır. Hayvan kılları çürümediği için horasan sıvasını  tamamlayan uzun ömürlü olmasını sağlayan bulunmaz bir katkı maddesi olmuştur.

Horasan sıvası son derece sulak alanların yapımında da kullanılmış ve kalitesini kanıtlamıştır. Su sarnıçları, dönemin barajları, köprüleri gibi sulak alan yapılarında da horasan kullanılmış, suya dayanıklılığını arttırmak için kireç ve pişmiş tuğla tozu kullanılmıştır. Suya son derece dayanıklı olan bu horasan sıvayı en çok kullanan ve geliştiren Romalılar olmuştur.

Horasan Sıva Normal Zeminden Nasıl Ayrılır ? 

Horasan harcı ve normal zeminden ayrılması gayet basittir. Su döktüğünüz kayalık boyunca kurumasını bekleyin, doğal kayaçlar çabuk kururken horasan sıva el yapımı olduğu için sıvıyı emer ve nemli kalır. Normal kayadan daha geç kurur. Bunun için oldukça çok su döküp sıvayı suya doyurmalısınız ki içine çekip suyu tüketmesin böylelikle horasan sıvanın da yerini tespit etmiş olursunuz.

 GÖMÜYE İŞARET EDEN DEFİNE İŞARETLERİ

Gömülmüş veya saklanmış değerli şeylerin yerini hatırlamak, belki de kişinin soyundan gelenlerin de tarif veya harita ile rahat bulması için işaretler bırakılırdı, bu olgu her toplumda vardır. Bu tür işaretler bazen gömüye, bazen bir mahsene, bazende mezara işaret ediyor olabilir, unutmayın doğada karşılaştığınız hiçbir obje boş yere yapılmamış boş yere emek edilmemiştir. Bir şeyleri simgeleyen işaretler bazen çok belirgin bazense çok gizli olabiliyor, örneğin bu yazıda göreceğiniz insan eli ile şekil verilmiş kayalar belirgin işaretlerdir, önemli olan işaretin dilinden anlamak ve saklayan kişiler gibi düşünmek. Bizi doğru yola götürecek şey soğuk kanlılık acele etmeden işaretin derinlemesine internette veya bilen kişilere sorularak araştırılması, hatta birden fazla kişiden fikir alırsanız farklı görüşler ortaya çıkabilir illa bir fikir sizi aradığınız şeye götürebilir. Aşağı da sizler için hazırlanan işaretler ve anlamları yazıldı, kendi işaretinizi bularak anlamını öğrenebilirsiniz.

Kaya Mezarları İşaretleri Nelerdir ?

 • Soylu mezarlarıdır
 • Kayaları Oyma sureti ile yapılır
 • Taş işçiliği çok başarılıdır
 • Her Kaya Mezarın İşareti olur

Kaya mezarları genellikle erken Roma dönemi öncesi ve geç roma döneminin sonuna kadar uzanmaktadır. Kaya mezarları kayanın içini oyup ölüyü oraya gömme işlemine denir, Roma dönemi taş işçiliğinin en güzel ve çok olduğu dönem olup taş işçiliğinde oldukça gelişmişlerdir.

Bu kaya mezarları işçilik bakımından oldukça zor ve zahmetlidir bu yüzden herkes için değil sadece soylu ve zenginler için yapılır. Dönemin kültürel ve dinsel inancı olarak ölen kişinin değerli eşyaları kulladığı eşyalar dahil ailesinin hediyeleri de ölü ile beraber gömülürdü, bunun için kaya mezarları definecilerin en uğrak yerleridir. Kaya mezarlarının yerinin bilinmesi için Kare, yuvarlak, üçgen gibi oymalar yapılırdı. Bu oymalarda mezar olduğunu rahatlıkla anlaya biliriz. Kaya mezarlarının çoğu gizli değildir ve ailesinin hediyelerini getirip onun ruhuna Tanrının önünde sunma için hemen  1 metre çevresine sunak yaptırılır bu sunağa çeşitli hediyeler koyulurdu. Sunaklar genellikle kaya mezarın üzerinde olup bazende 1 metre çevresine yapılırdı. Yani bu kare, yuvarlak veya kalp oymalarını kaya mezar işareti olarak bilmeniz yeterlidir.

Detaylı Kaya Mezar Yazımız İçin Tıklayın:

 Kaplumbağa Define İşareti ve Anlamı?

 • Tuzaklı Olabilir
 • Önemli Kişileri Niteler
 • Çok çeşitli çözümleri vardır

Kaplumbağa en çok mezarları nitelemek amacı ile kullanılan define işaretleridir. Küçük kayalara oyulabildiği gibi büyük devasa kayalara şekil verilerek oluşturulan kaplumbağa işareti genelde mezarları niteler mezara işaret eder.

Statüsü yüksek, zengin, soylu, devlet kademelerinde görev yapmış kişilerin mezar işaretleri olarak yapılır. Kaplumbağa işaretinin çeşitli çözümleri vardır.
Kabukları Olan Kaplumbağa İşareti: Öncelikle kaplumbağanın sırtında bulunan kabuklar sayılabilir o sayı kadar çevrede adım atılarak zemin altında boşluk aranmalı dikkatlice bakılarak çökme olan bölge varsa saptanmalıdır.

Tek Gözü Olan Kaplumbağa İşareti: Bir başka Kaplumbağa işareti çözümü ie kaplumbağanın kafası belirginse baktığı yönde işaret aranmalıdır. Bazen kaplumbağa işaretlerinde tek gözü yapılmıştır, tek gözlü kaplumbağa işaretlerinde gözün baktığı yere odaklanılmalıdır.

Kabuğuna Çekilmiş Kaplumbağa İşareti: Kabuğuna tamamen çekilmiş kaplumbağanın tam altına odaklanılmalı, uzakta vakit kaybedilmemeli.

Kuyruğu dışarıda  Kaplumbağa İşareti: Eğer kuyruğu dışarıda ise kuyruğunun kıvrıldığı bölgede detaylı aranma yapılmalı.

 Kare ve Yuvarlak Oyma Define İşareti ?

Kare oyma ve yuvarlak oyma işaretleri Anadolu coğrafyasında sıkça rastlanan define işaretleridir, daha doğrusu mezar işaretleridir diyebiliriz. Özellikle zamanın da roma kasabası roma şehri veya köyü olmuş bölgelerde hemen hemen her yerde görülen mezar nişanlarıdır. Kare Oyma, yuvarlak oyma, çift yuvarlak oyma, Kalp oyma gibi bir sürü çeşidi vardır ve definecilerin rağbet gösterdiği işaretlerdir.

Kare oymalar genelde erkek, kalp ve yuvarlak oyma işaretleri kadın mezarlarını simgeler ve sunu çanakları diye adlandırılır, çift veya çoklu oyma işaretleri aile mezarlarını simgelerler. O dönemlerde Yapılan mezarın hemen yanı başına oyulan bu oyma işaretler ölülerin yakınları giderken bu sunağa koymak için et, meyve, su, süt gibi hediyeler götürürler, bu hediyelerin ölünün ruhunu rahatlattığı düşünülürdü.

Peki defineciler neden bu Kare oyma yuvarlak oyma işaretlerine Rağbet gösteriyor, çünkü bu mezarların oluşturulduğu toplumlarda ölüler o dönemde kullanılan değerli eşyaları ile gömülürler, hiç hiç olmazsa gözlerine 2 şer adet altın sikke konarak gömülürlerdi.

Bu mezarlar genelde boşluk bulma çubukları ile hemen bulunabilen mezarlardır. Size verdiğim bu video da bu oyma işaretlerinin simgelediği mezar nasıl oluşturulur konusunu anlatıyor, Mezarın üzerine koyulan büyük kayaya genelde bu sunu çanakları oyulurdu.

Bu Oymaların Yapıldığı Mezar Çeşitleri ve İçinden Neler Çıkar Yazımız için >>>TIKLAYIN…

Peki bu sunu çanağını bulduk nasıl açacağız, Öncelikle koyulan kayaların büyüklüğünü görüyorsunuz buda size üstten değil de yan tarafından kayanın altının  kazılarak girilmesi daha kolay olur dedirtmeli.
Bulabiliyorsanız bir doktor steteskop bulun hani bu kulağına takarak ses dinledikleri alet, daha sonra elinize çekiç alarak kayaya veya direkt toprağa çekiçle vurun ve çıkan sesi bu aletle dikkatlice dinleyin, farklı yerlere indirdiğiniz çekiç darbeleri değişik sesler çıkarıyorsa siz boşluk sesine odaklanmalısınız.

Kayanın içine oyulmuş bir mezarsa direkt kayaya çekiçle vurarak boşluk sesi arayın, yok eğer toprağın üzerinde küçükçe mezar olmayacak küçüklükte bir kayaya bu oymalar işlenmişse kayanın altında ki toprağa çekiçle vurularak yine boşluk sesi aranır. ve boşluk sesi gelen yere doğru dikkatlice kazılır.


kazıldıkça çekiçle boşluk sesi kontrol Edilir, toprak azaldıkça mezara yaklaşıldıkça ses artar ve belirginleşir. Bu mezarlar tek olmaz genelde bir adet çıkarsa etrafta daha böyle mezar çok var demektir. Araziyi inceleyerek çökmeler arayabilirsiniz. Çökmenin olup olmadığını çok rahat anlayabilirsiniz. acemi iseniz çökmeleri anlamanız biraz zor olabilir.

 Papaz Define İşareti ?

 • Yerleşim bölgelerine yakın olur
 • Genellikle En büyük gömü kilise altındadır.
 • İşaretin olduğu Bölgenin en zengini papazlardır

Papaz dini simgelediği için kilisenin hakim olduğu topraklardasınız demektir. Kilisenin hakim olduğu topraklarda en büyük para ve ticaret yolları kilisede ki papaz ve rahiplerin elindedir. Bu yüzden genellikle tüm gömü kilisenin altında olur ve eski dönemlerde kiliselerin altında bulunan odalarda altın yoksa o kilisede ibadet yapılmaz haram sayılırdı.  Kayalara oyulmuş papaz işaretlerinin baktığı yönlere bakılmalı veya elinde haç veya zincir varsa hangi yöne tuttuğuna dikkat kesilmelidir. Genelde yerleşim alanları olup kilise bölgesini bulmanız tavsiye edilir. Kilise bulunduğunda altında mahsen olur ve mahsen genellikle dolu olur. Bursa da 6 kilise Bulunan bölgede çıkarılan altının hesabı bilinmemektedir. Bu konuda detay vermekten kaçınıyoruz.

Kuş Define İşareti Ne Anlama Gelir ?

 • Kuş hedefe çok yakınsınız demektir
 • Yüksek bölgelere yapılan bir işarettir
 • Gömüye, Saklanan bir şeye işaret eder

Kuş genellikle yüksek tepelerin işaretidir, gömüye işaret ettiği bilinmektedir. Küçük kayaya oyulmuş kuşlar genellikle defineden çok uzak değildir bu sebeple çok uzaklaşmadan işaretin bize verdiği sinyaller çevresinde araştırma yapmalıyız. Kanatlarından yola çıkabilirsiniz. İki kanadı da birbirinden farklı ise ikisininde işaret ettiği mevki de araştırma yapınız. Genellikle mağara işareti olup kaya altı gömüyü de işaret ediyor olabiliyor.

Kuş şekli verilmiş kaya da eğer kanatları kapalı ise kesinlikle o kayanın altına odaklanılmalı, eğer boş çıkarsa kuşun kafasının baktığı yönde büyükçe kaya veya kaya yığma aranmalıdır. Kuş işaretinin gömüsü kolay ve rahat bulunur, çok derinde olduğu söylenemez, profesyonel kişi ve ekipman kullanılması tavsiye edilir.

 Salyangoz Define İşareti ?

 • Sulak bölgelerin işaretidir
 • Gömünün iyi saklandığını simgeler
 • Sulak Kayalık bölgelerde yoğunlaşılmalı

Salyangoz suyu seven bir canlı olduğu gibi genelde gömüleri suya yakın yerlerde korunaklı bölgelerde olur. Bölgede en korunaklı yerler büyük kayaların altı veya içi olacağı için kayalara odaklanmalı ve salyangoz işaretinde farklılık aranmalıdır. Salyangozun kabuğuna kaç nokta veya çizgi varsa hepsi birer matematikle birbirine bağlanmıştır.
Kabukta 4 işaret varsa salyangozun direkt gördüğü 4 büyük ağaç, tepecik veya kaya aranmalıdır.

İşaretin gömüsü kayaların altında olacağı gibi kayaların altında akarsuyun içinde kaya altında da olabilir. Salyangoz define işaretleri Tuzaklı olmaz ama gömüsünü bulmak oldukça zordur.

 Merdiven Define İşaretleri ve Anlamları ?

 • Her zaman Define işareti olarak kullanılmamıştır
 • Eski Yerleşim Yerine Ait Olabilir
 • Ermeni ve Hristiyan dünyasında kutsaldır.
 • Basamaklar kontrol edilmeli
 • Götürdüğü Yol araştırılmalı
 • 6 Basamaktan fazla olmamalı

Merdiven işareti define işaretleri arasında en çelişkide olanıdır. Çünkü merdiven  genellikle eski yerleşimlerden kalma evin sarayın veya tapınağın kalıntısı olabilir bu yüzden sizi çıkmaz sokağa sokarak boşa uğraşmanıza neden olur. Merdiven işaretleri her zaman yerleşim yerlerinden kalmaz. Ermeni ve hristiyan dünyasında özel bir yeri olan işaretler arasındadır. Merdivenler bir hedefe gidilecek yol için engelleri simgeler ve bu yüzden merdiven işaretlerini boş geçmemek gerekir.

Merdivenlerin basamakları iyice kontrol edilmeli basamaklarda hediyesi bulunursa işin peşi bırakılmamalı ve merdivenin götürdüğü yolda dikkat çekecek doğal olmayan mağara veya büyük kaya parçası aranır.

Yılan Define İşareti ve Çözümü ?

 • Tuzaklı olabilir
 • Mezarı ve bazende şahıs gömüsünü simgeler
 • Yılanın kıvrımları veya boğumları iyi incelenmeli
 • Yuvarlak oyma işareti ile kullanılmışsa mezardır.

Yılan define işareti genel olarak mezar nişanıdır ve mezarı koruması için yapılmıştır. Genellikle kabartma veya kayaya oyma işareti olarak yapılır. Yuvarlak oyma ile kullanılmışsa kesinlikle mezar işaretidir. yılanın baş veya kuyruk kısmında mezar vardır maksimum 1,5 metre çevresindedir mezar.

Mezarlık bölgesi olmayacak kadar taşlık veya tepe bir bölge ise şahıs gömü işareti olabilir,  yılanın gittiği yön dikkate alınarak yılan define işaretindeki desenleri, kıvrımları, boğumu çözülmesi gereken bir mantıksal işlemdir.

Yılan patika yolda yapılmışsa yılanın kıvrımı aynı o patika gibi olur de kafası hangi yöne bakıyorsa patikada yılan kıvrımları kadar kıvrılın ve kafasının baktığı yöne dikkat kesilin.

Yılan eğer kıvrılmış şekilde ise kaç kere kıvrılmışsa sayılır ve o kafası yönünde adım atılır. Unutmayın suya yakın bölgelerde bulunan bir işarettir. Yılan define işaretinin gömüsü uzakta ve derinde olmaz..

 Ayı Define İşaretleri ve Çözümü ?

 • Gömüyü simgeler
 • Mağara aranmalıdır
 • Mağara kapalıdır horasan ile sıvanmıştır
 • Ayı gömünün olduğu bölgeye gider gibi bir kayaya oyulmuştur

Ayı Define İşareti genellikle büyükçe bir kayaya oyularak definenin yeri nişanlanır. Ayıların kış uykusuna yatmak için mağaraları kullandığı bilinir eğer mağara bulamazsa yamacın birine uzunca tünel şeklinde bir mağara kazarak orayı yuva edinir. Bu yüzden mağaraya gömülen definler için de ayı figürü kullanılmıştır. Ayının baktığı yönde ilerlenerek kapatma mağara aranmalıdır. Mağaralar tuzaklı olabileceğini kesinlikle unutmayın !!!

DİKKAT!! KAÇAK VE İZİNSİZ KAZI YAPMAYINIZ – YASALARA AYKIRI DAVRANMAYINIZ

 Balık Define İşaretleri ve Anlamları ?

 • Gömü İşaretidir
 • Sulak alana gömülen define işaretidir
 • Çözümü çok çeşitlidir
 • Kutsaldır

Balık işareti gerek Müslümanlarda, Hristiyanlarda, yada budistlerde çok kutsaldır. Dini kutsallığının yanında rüya yorumlarında bile Balık mala ve paraya rivayet edilir. Bu yüzden balık her zaman parayı simgelemiştir. Sulak bölgede kurulan kasabalarda zengin yöre halkı parasını saklamak için akarsu bölgesine gömer ve balık işaretini de nişan olarak bırakır. Balık işareti çözülürken balıkların tek veya çift olması, balıkların yüzgeçlerinin olup olmaması ve ilerlediği yöne bakılarak çözülür. En çok 50 metre civarda olur gömü öyle ki balık işareti gömüyü görüyor olur.

Balık işaretin yapılalı yüz yıllar geçmiş olabilir bunun için sular kurumuş veya pınarlar kaybolmuş olabilir, bunun için yağmurlu zamanlarda balık işaretinin bulunduğu bölgeye gidilir ve yağmur suyunun izlediği yol izlenir. Unutmayın su yolunu hiçbir zaman kaybetmez. ( İnsan müdahalesi yoksa tabi ) balık define işaretinin gömüsü büyük kayanın altında veya suyun en çok biriktiği havuz bölgesinde olur.

Çiçek Gül veya Papatya Define İşaretleri ve çözümü ?

 • Ermeni Kültüründe çok rastlanır
 • Tapınak şövalyelerini simgeler
 • Bayan mezarı olma ihtimali yüksektir
 • Roma dönemi Mezarlarında görülür

Çiçek türü işaretler genellikle statüsü yüksek bayan mezarlarını simgeler. Çiçeğin oyulduğu kayanın hemen altında veya 1 metre çevresinde mezar vardır. ermeni kültüründe de çokça rastlanan bu kabartma çiçekler genelikle bir yaprağı eksik yapılır ve eksik olduğu dikkatlice bakıldığında anlaşılır bu yüzden eksik olan yaprağın yönüne odaklanmalı ve büyük kaya aranmalıdır. Kayanın altı Potansiyel gömü bölgesidir.

 Aslan Define İşaretleri ve Anlamları ?

 • Savaşçı ve büyük liderleri simgeler
 • Gömüsü büyük olur

Aslan Define İşareti genellikle saygın kişilerin mezarlarında ve gömülerinde kullanılan bir nişandır. Alan liderliği, gücü, korunmayı, ve savaşçılığı simgelediği için saygın ve büyük savaşçıların mezarlarında gördüğümüz bir işarettir. Aslan işareti bulunan definler genellikle çok yüklü olur. Aslan işareti mağara olabilecek bir konumdaysa ve mağara yoksa meydanda büyük ihtimal mağara ağzı kapatılmış ve define içine koyulmuştur.

Aslan işaretinin yapıldığı mezarlar küçük olmaz eğer mağaranın olmadığı düzlük bir alansa zemin altında oda mezar veya höyük tipi mezar aranmalıdır. İşçiliği zor olmasına rağmen işareti gayet basit ve gömüsü çok büyük olmaktadır.

Genelde Denize kıyısı olan bölgelerde rastlanmaktadır aslan işaretine.

 Ayak izi Define İşaretleri ve Anlamları ?

 • Tek ayak izi gömü yakında, iki ayak izi uzakta demektir.
 • Yuvarlak oyma sonra ayak izi varsa mezar simgeler
 • Horasan sıva içindeyse ayak izi kesin gömüye işaret eder
 • Tuzaklı Olma ihtimali var

Ayak izleri mükemmel define işaretleridir, kişi veya kişiler gömünün yönünü, mesafesini işaretlemek için ayak izlerini çok sık kullanmış ve gerçekten hiç azımsanmayacak miktarda değerli eşya gömmüştür. Bunların örnekleri ülkemizde var.

Tek ayak izi varsa gömü yakında demektir 50 mt içerisindedir genelde. İki ayak izi varsa gömüye daha yol var demektir ve ayak izinin görünümüne göre yola devam edilir, eğer bütün parmaklar eksiksiz ve boyutuna uygun yapıldıysa tek ayak izini bulana kadar çevre taranır. Eğer eksik parmak varsa ki zor belli olur iyice saymak ve incelemek gerekir, eksik parmak yönünde araştırmaya devam edilir.

Kare, yuvarlak, üçgen veya kalp oyması varsa ve yakınlarında ayak izi varsa soylu mezarını simgeler.
Ayak izi eğer horasan sıva yapılarak işlenmişse gerçekten güzel işçilikle gizlenmiş bir gömü ile karşı karşıyasınız demektir. Bu horasan sıva da görülen ayak izi gömü sahibinin görüp tuzaklı olduğunu hatırlatması için de yapılmış olabilir, eğer bu horasan sıvalı define işaretine yaklaştıysanız define hemen yakınınızda ve bastığınızda çalışacak bir tuzak çeşidi ile korunuyor anlamına gelebilir.

Aya izi gördüğünüz yerde hemen kafanızı kaldırın ve çevrenizde doğal olmayan yığıntı, tepecik veya çökek bir alan arayın. Yazının en üstünde bahsettiğim gibi doğa renginden ayrılan sararmış bitki örtüsü de size yol gösterebilir.

 Balta Define İşaretleri ve Anlamları ?

 • Savaşı sembolize eder
 • Yunan Ermeni ve Yağmacılar tarafından kullanılan bir işarettir.

Baltalar genellikle savaşı simgelediği için savaş ganimeti olabilecek kan ile alınmış gömüleri simgeler. Eğer balta iki yüzlü ise mağara kapısını veya yer altına açılan bir tünel kapısına işaret eder. Ağaçlık bölgesinde bulunduysa balta işareti definenin yerini belirtmek ve kaybetmemek için yapılmıştır. Özellikle boşa uğraşmamanız için balta işareti olan kayanın yer değiştirmediğinden emin olun ve o kaya çevresinde daha büyük bir kaya arayın. İşte gömü o büyün kayanın altındadır, işçiliği oldukça zordur.

Çakıl Yığını Define İşaretleri ?

 • Mezardır, acele ile kapatılmış mezarlardır
 • Hediyesi olmaz, roma döneminde çok görülür
 • Toprağın az olduğu bölgelerde çakılla kapatmışlardır, derinlik oldukça azdır.

Çakıl mezarlar bizzat benimde şahit olduğu mezarlardır, Bursa da eski roma yolundan geçerek ulaştığım eski roma kasabası arazilerinde rastladığım çakıl yığınları tıpkı bir mezarlık gibi sıralanmış ve kimisi açılmıştı. derinlik oldukça az olup hediyesi olmayan mezarlardır. bu çakıl yığını gördüğünüz vakit boşa kürek çekmeyin ve yolunuza devam edin bir şey yok o çakılların altında. Oldukça yüzeysel olup toprak kazılacak durumda olmadığı için 40 cm toprağı kazarak taşlarla dikdörtgen olarak sanduka mezar yeri yapılmış ölü içine koyularak toprak olmadığı için kayalık ve çakıllarla kapatılmıştır. Çakıl yığınları tepecik veya bir höyük görünümündeyse o zaman detaylı çalışma yapılabilir hediyesi bulunabilir.

Kervan geçiş bölgesi olduğu için yolda ölen kişi için hızlıca hazırlanıp acele ile kapatılan mezar türüdür de diyebiliriz.

Deve İşareti ve Anlamı ?

Deve Oyma Figürü

Deve Oyması Arkadaşlar bildiğiniz gibi bundan bir 100 sene önce sıvı yakıtlı araçlar yoktu ve gerek eşya gerek toplu taşıma işlemleri Hayvanlarla yapılıyordu.
En büyük medeniyetler Arabistan yarımadası ve Dünyanın doğu bölgelerinde kurulmuş hayatlarını idame ettirmişlerdir. Arabistan yarımadası, Mısır, günümüzün Ortadoğusu çok zengin sosyo ekonomik hayata sahipti. Ticaret yolları ve pazarları ile ünlü idi.
Gel gelelim Kurak ve Çöl iklimine sahipti bu yüzdendir ki Kervanlar uzun yollarda bu iklimlere dayanıklı Develeri kullanmak zorunda idiler.En büyük kervanlar da insandan çok deve olurdu. Deve ve Deve yükü zamanla varlık ve zenginlik anlamına gelmeye başladı.
O dönemlerde günümüzde ki kadar insan olmamakla birlikte yollarda bir o kadar azdı. Uçsuz bucaksız çöllerde kervanlar yol alır buldukları ilk Han da dinlenirlerdi.
Bankaların kasaların olmadığı bu dönemlerde zenginliği diyarları aşan tüccarlar altınları saklamanın yollarını hep gizli yerlerde gizliden yaptırdığı sığınaklarda arardı.
Çoğu yüklü hazinenin işareti de bu Deve oymaları idi.Kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde taşlardan oydukları bir bakışta belli olan bu Deve Oyma işaretleri onların yeri bir bakışta bulmalarını sağlıyordu.

Deve İşaretinin çeşitli yorumları vardır. Devenin de şekli bu yorumlarda önemlidir. Deve oturuyor mu ayakta mı, hörgücü var mı yükü var mı ? Deve işareti nereye bakıyor gibi ip uçları hayati önem taşır.

Hörgücü büyük olan deve Oymalarının çoğunun hörgücü kırılmış ve İçinde olan hedef saptırma hediyesi alınmıştır. Bunu tecrübelerle gördük yaşadık.
Deve oturuyorsa yol gitmeye gerek yoktur artık her şey aslında görünürde bir yerde gizlidir. Burada devenin ayaklarından hangisi farklı, deve nereye bakıyor veya kuyruğu nereyi işaret ediyor iyi gözlenmeli ve gösterilen yerde normal olmayan bir şey aranmalıdır. Örneğin toprakta değişiklik, büyüklü küçüklü kaya parçalarının aynı yerde toplanması, yamaçta mağara, toprakta çöküntü bariz işaretlerdendir

 Akrep İşareti ve Anlamı ?

 • Zehirli defineye işaret eder
 • Tuzak olma olasılığı vardır
 • Genellikle Oda içine gizlenmiş yüklü gömü olabiliyor.

Masum ve insancıl bir işaret değildir. Güçlü ve tehlikeli bir işarettir.

Akrep doğası gereği en gururlu varlık olarak bilinir, öleceğini anladığı an zehirli iğnesini kendine saplar ve intihar eder. Bu yüzden malını saklamış ve akrep işareti ile nişanlamış kişi malını kaybetme pahasına can almayı göze almıştır. Bulunacak define zehirlenmiş olabilir, ele alınması veya bulunan ortamda ki havanın solunması tehlikeli ve öldürücü olabilir. Akrep işaret olarak boşuna seçilmemiştir, akrebin bol olduğu bölgelerde akrep alışılmış olduğu için nişan olarak kullanılmış eğer bölge kayalık ise kesinlikle akreplere karşı dikkatli olunmalıdır. Akrepler kayaların altına yuva yaptığı için gömü de kayaların altına gizlenmiş olabileceğini unutmayın, yine bir araya toplanmış insan işi olduğu belli olan kaya yığınları potansiyel bölgelerdir. Çevrede olacak akreplere dikkat ediniz mutlaka.

Eğer akrep işaretinin olduğu bölgede büyük kaya varsa o kayanın altında odacık aranır, aradığınız her neyse o kayanın altındadır. Akrep işaretlerinin gömüsü çok uzakta değildir, korunaklı alanı simgeler. Akrep işareti defineyi koruduğuna inanıldığı için tuzaklı veya birden fazla gömü olabileceğini unutmayın. Kolay bulunan gömü her zaman önemliyi saklamak için yemdir bunu unutmayın.

 At işareti yada At Binmiş İnsan İşareti Ne Anlama Gelir ?

Define işaretlerinde At ve ya ata binmiş insan işareti çeşitli yorumlara tabidir. At bir muradı simgelediği için gömüye işaret eder. At binmiş insan işareti ise bazen büyük bir savaşçı mezarını simgeler.
Bulunan figürün eksik uzuvları varsa örneğin kuyruğu kulağı veya ayağı eksikse o o yönlere yoğunlaşın atın gömüsü uzakta olabileceği gibi daha yolun olduğuna işaret eder.

Atın veya binicinin baktığı yönde çok önemlidir bakılan yönde doğal olmayan mağara veya kaya aldı oda aranır.
Şaha kalkmış at ise savaş veya eşkıya gömüsüne işaret eder. At işaretini bulan kişi acele etmeden tüm ihtimalleri bir araya getirerek sistemli çalışmalı, acele iş yaparsa at işaretinin gösterdiği mesafede hemen bir başarı sağlayamaz ve umudunu kaybeder.

Delikli Kayalar Define İşaretleri ?

Delikli kayalar genellikle ermeni kültüründe çok yaygın olup ermeni mezar nişanlarıdır. Bunun için sitemde detaylı Yazı yazmıştım fakat bu yazımda da detaylıca delikli taşlara değineceğim. Delikli taş bir dilet taşı gibi düşünebilirsiniz, delikten baktığınız zaman tam karşıda gözünüze görünen dikili taş mezarın olduğu taştır. Ermeniler bu taşları bir kültürün gereği olarak yapıyorlardı tıpkı Türk mezarlarında koçbaşı veya balbal koyulması gibi. Bu delikli taşlar ermeni mezarları olabileceği gibi bazı delikli taşlarda gömüye işaret edebilir. Ermeniler mezarlarını saklamaz kayaların altına veya içine yapmazlar, bu yüzden delikli taştan baktığınız zaman gözünüze bir tepe, tepecik, mağara, yada delikten bakıldığında görünen yere gidilerek başka bir işaret aranmalıdır. Delik dikili taşa veya mezara işaret etmiyorsa gömüyü nişanlamak için yapılmış olabilir. Delikten bakıldığında mesafe uzaksa gömüye uzak mesafeden nişan koyulmuş demektir. Deliğin iki tarafından bakın işaret edilen büyük ihtimal kayalık bölge veya yığma olabilir en önemlisi de delikli kayayı pas geçmeyin o kaya da da araştırma yapın hedef şaşaırtma yapılmış olabilir.

Not: Ermeni mezarlarından değerli eşya veya değerli objeler çıkmaz sakın zarar vermeyiniz.

Dirgen Define İşareti ve Anlamı ?

 • Yunan Tanrısının Sopasının Başıdır
 • Hristyanlık da şeytanın sopasıdır dirgen.
 • Tarım aleti olabilir
 • Savaş aleti olabilir

Dirgenin çeşitli anlamları vardır, yunan mitolojisinde tanrı zeus’un taşıdığı değnek de dirgen şeklindedir,  aynı zamanda hristiyan topluluğunda dirgen şeytanın taşıdığı sopa olarak da betimlenir.
Bu yüzden Gömüye işaret ediyorsa  tanrı zeusun korumasından faydalanmak istenmiş olabilirler diğer bir açıklama da şeytan işareti koyularak korku ve tedirginlik yaratılmak istenmiştir. Bölgeye girenlerin oradan acilen uzaklaşması için şeytani işaretler koyulmuş da olabilir.

Tarım işareti olarak ele alırsak zengin bir çiftçinin gömüsüne işaret etme olasılığı da çıkıyor.

Dirgenin uçlarından biri farklı yöne bakıyorsa o yönde kayalıklar hedef alınarak araştırma yapılır. Dirgenin uçları hepsi normal görünüyorsa sapına bakılmalı sapının her 1 cm i 1 adım veya 1 metre olacak şekilde dirgen uçlarının gösterdiği istikamete bakılır. Tuzaklı olma ihtimali oldukça düşük olup kayalık bölgede ise tuzak ihtimali vardır.

Çift Başlı Kartal İşareti ?

Selçuklu devletinin armasıdır aslen, devlet nişanı diyebiliriz. Suriye Irak sınırında kurulmuş ülkemiz topraklarını da içine katmış bir Müslüman Türk Devletidir. Bu çift başlı kartal devlete ait han veya karargah olarak kullanılmış bölgelerde kayalara oyulmuş biçimde bulunabilir. Defineye işaret ettiği çok nadir olarak görülmüştür. Yine Komutan veya devlet görevlisi mezarına işaret ediyor olabilir, müslüman mezarı olduğu için değerli eşya olması beklenmez.

Fakat yanında haç olan çift başlı kartal hristiyanlara ait olacağı gibi kilise bölgesine işaret ediyor olabilir, tapınak şövalyelerinin de kendisine simge olarak seçtiği bu figür savaş kalkanlarından çokça resmedilmiştir.

Tapınak şövalyeleri de bizansın en zengin en elit askeri birimi olmuştur. Bu işaretin bulunduğu kayanın altında mahsene açılan bir tünel aranmalı yeraltında büyük bir şövalye sığınağı ayin yerleri ve barınma odaları bulunur. Buralarda Kıymetli eşya olasılığı çok yüksek olacağı gibi, altından şamdanlar ve kadehler çıktığı çeşitli arkeolojik çalışmalarla saptanmıştır.

 Ermeni Haritalarında ki Define İşaretleri ?

 • Kuyular,
 • Ahır olarak kullanılan yerler
 • Evlerin duvarları
 • Evlerin ve ahırların altında ki gizli odalar
 • Ermeni Köylerinde ki Kiliseler
 • Su kuyularında ki gizli bölmeler Potansiyel altın saklanan yerlerdir.

Ermeni işaretleri oldukça kolay çözülen işaretlerdir. Acele ile saklamaya çalıştıkları altınları evlerinde, kuyularında fırın veya ahırlarında gizlemişler ve bunların bulunabilmesi içinde kendileri için haritalar hazırlamışlardır. Haritalarında genellikle En belirgin ağaç, kuyu, tepe nişan alınarak direkt adım adım anlatılmış ve definenin gömüldüğü bölge X işareti ile haritada işaretlenmiştir. Ermeniler su kuyularına okadar altın gizlemişlerdir ki günümüzde bile hala kuyulardan altın çıkmaktadır.

Ermeniler bu kadar altını nasıl biriktirdiler ?

Osmanlı Devleti zamanında devletin en saydın milleti sayılmışlar, en sadık! millet olarak adlandırılmışlardır! Osmanlı da Müslüman olmayanlar askere alınmadığı için ermeniler rumlar ve diğer milletler yüz yıllar boyunca savaşlarda evlatlarını kaybetmeden çoğalmış ve Türkler üzerinde her türlü üstünlüğü kurmuşlardır. Türk ve Müslüman çocuklar seferden sefere gezerken aileleride insan gücünde yoksun kalarak daha az ekim yapıp daha az ürün elde etmişler fakirleşmişler, Müslüman çocuklar okuyamadığı için müslüman olmayan çocuklar okuyup devlet ve sancaklarda büyük görevlere gelmiş mal ve mülk sayılarını arttırmışlardır. Seferberlik , Cihad ilan eden Osmanlı Tüm erkekleri askere cephelere göndermiş bu yüzden Erkeksiz kalan Türk ve Müslüman köylerini Rusların  Büyük ermenistanı kurun kışkırtması ile basan ermeniler yaşlıları kadın ve çocukları katletmiştir. Bu sebeple ermenilere tehcir kanunu çıkaran Osmanlı ermenileri korkutmuş ve her şeyini altına çevirerek gömüp saklamalarına sebep olmuştur. Bu yüzden acele ile gömülüp haritaları çıkarıldığı için bulunması kolaydır.

Ermenilerin defineleri ve haritaları ile ilgili detaylı yazımı yakında yayınlayacağım konuya tamamen hakim olacaksınız.

Kartal define işareti ve anlamı ?

Kartal genellikle asker mezarları olup yüksek kayalarda buluna kartal işareti define işaretidir. Asker mezarları savaş bölgelerinde ve orgu geçişi için uygun yollarda yapıldığı için kartal işareti alçak ve düz alanlarda bulunursa asker mezarıdır. Bu mezarlarda değerli eşya bulunmaz. Yüksek ve kapatılmış mağara olabilecek tepelerde kartal oyması bulunursa gizlenmiş defineye işaret eder.

Kayalar ile kapatılmış mağara olma ihtimali yüksektir. Kartalın baktığı bölge de çok önemlidir, eğer kartal karşı tepeye bakıyorsa karşı tepede de araştırma yapılması gerekir.
Kartal pençesi eğer dal veya avını tutuyorsa yuvası orasıdır demektir bu yüzden define işaretin çok uzağında olamaz. İşaretin oyulu olduğu kaya potansiyeldir araştırmayı kayadan başlatın.

İnsan Oyulmuş Kaya Ne Anlama Gelir ?

İnsan oyulmuş kayalar mezarları da tasvir edeceği gibi bir çok eski medeniyetinde simgesi olarak kullanılmış insan yüzü devlet nişanları vardır. Devleti yöneten krala ait olduğu da söylenen bu insan yüzleri genellikle ticaret yollarında hakimiyet ve bölge aidiyeti belirtmek için yapılmıştır. Tarihi eser değeri olacağı için kesinlikle tahrip etmeyiniz ve define işareti diye yorumlamayınız.

Bazen mezar başlarına da yapılan bu yüz betimlemesi mezarda yatan kişiyi simgelemektedir. Yüz tasviri ile nişanlanmış bu mezarlar değerli ve soylu kişi mezarları olduğu bilinir. Kral mezarlarının dış ve iç duvarlarında da bu tür yüz tasvirlerine rastlıyoruz. Örneğini de sizlere fotoğrafta verdim.

 Ağaç Define İşaretleri Ne Anlama Gelir ?

Ağaç bir çok kavimde çok kutsal sayıldığı için insan izinin değdiği her yerde ağaç çizimleri oymaları görüyoruz. Ağaç uzun ömrü simgelediği bilinir. Kayaya oyulmuş ağaç define işareti etrafta hemen uzun ömürlü ağaç aramaya yönlendirmeli sizi. Bu kayaya bırakılan define işareti yakınlarda uzun ömürlü bir ağacı işaret ediyor anlamına gelir. Uzun ömürlü ağaçlar arasında zeytin, ahlat, çınar ağaçları vardır. Bu ağaçlar binlerce yıl yaşayabilir. Eğer kayaya oyulmuş ağaç define işaretimizin çevresinde böyle bir ağaç varsa bu asırlık ağaçların 100 metre genişliğinde arama yapmalısınız. Her yetişkin insanın adımını 1 metre olarak hesaplarsak 100 metre gayet makul bir mesafe yani yaklaşık 100 metreye tekabül eder. Dedektörle arama yaparsanız gömü genellikle 3 ile 5 metre arası derinlikte olması muhtemeldir.
UYARI!! AĞAÇLARIN İÇİNE KESİNLİKLE ATIN GİZLENMEZ, AĞAÇLARIN GÖVDESİNDE DELİKLER AÇMAYINIZ. AĞAÇ GÖVDELERİNDE DEFİNE OLMAZ!!! “CAHİLLERE İNANMAYIN”

En son Osmanlı Devletinin Devlet armalarında kullandığı Çınar ağacı sembolü Osmanlı hakimiyeti bölgesinde olduğunuzu gösterir.

 Dağ keçisi veya Koç İşareti define işaretlerinde ne anlama gelir ?

DEVLET NİŞANI OLAN İŞARETLER: Koç işareti define işaretinde ziyade bölgede yaşamış Türk Beyliklerinin işaretidir, özellikle koç boynuzu veya koç tasviri verilen kayalar görürseniz Türk Savaşçı kabirleridir zarar vermeyiniz. Savaşçılar öldüğü zaman koç boynuzları ve koç şekli verilerek oyulmuş kayalar mezar başlarına koyulurdu. Çoğu Türk Beyliklerinin temsili olarak seçtiği hayvan koçtur, özellikle dağ keçisi ve koç Türklerde çok kutsal sayılmaktadır. Bir söz vardır bilirsiniz “bizde kurbanlıklar koçlardan seçilir diye”

Define işareti olan koç ve keçi oymaları nelerdir; dağlık bölgelerde gömülen defineleri simgelemek için yapılmıtır, eksik ayak boynuz veya kulaktan yola çıkılabilir. İşaretin daha iyi belirmesi için su ile yıkarsanız daha belirgin olacaktır. Hangi yönde olan uzuv eksikse o yönde büyük bir kaya aranır ve kayanın altın da tünel mahsen olma ihtimali yüksektir. Yine kayalık bölgede kapatılmış mağara olma ihtimali yüksek olup dedektörle iş görülmelidir.
Dağ keçisi figürü ulaşımı zor bir yere gizlenmiş defineye işaret eder, yamaç, uçurum kenarı gibi iyi kamufle edilmiş gizli oda olabilir.

34) Baston Define İşareti Ne Anlama Gelir ?

Baston işareti genellikle o bölgeyi çok iyi bilen kişiler tarafından yapılmıştır. Patikalarda rastlanan bu baston işareti bölge hakkında size bilgi vermeli. Oyulan baston patika yol şeklinde yapılmış olabilir, ve kıvrıldığı yerde yoldan saparak gömüyü oraya gizlemiş olabilirler. Baston mağara veya tünel girişi işareti olarak da tasvir edilmiş olabilir, Tünelse büyük kayalarla kapılmış olabilir özellikle doğal duran kayaları iyice incelemeniz gerekiyor.

Eğer baston mağara ya işaret ediyorsa patika yol izlenerek yolun sert bir şekilde kıvrıldığı bölgede ağzı kapatılmış mağara olabilir. Mağara illa tepede veya yüzeyde oyulmuştur diye beklemeyin.  Özellikle toprağı kazıp mağarayı oymuş ve gömüyü sakladıktan sonra mağara ağzı kapatılmış olabilir. toprakla da düzlenen yamaç bölgede zemin altı mağara oluşturulmuş olabilir. Baston işareti çok güzel bir işaret olup o bölgede uzunca bir süre geçirmeniz ve etrafı gözlemlemeniz gerekebilir.

 Binek Taşı Define İşareti Ne Anlama Gelir ?

 • Eşkıya işaretidir
 • Zirvelere yapılır
 • Oturulan binek taşından tam karşıda başka büyük tepeyi işaret eder.

Binek taşı kesinlikle eşkıya işaretidir. Taşa oturduğunuzda tam karşınızda bulunan bölgede 2. bir işaret veya mağara aramalısınız. Genellikle tepe bölgeyi gösterir. Bu tepe bölgeler eşkıyaların barınma ve saklanma bölgeleri olduğu için korunaklıdır bu yüzden gömüleri de bu tepelere saklarlar.

Hedef Şaşırtmaya Karşı Önlem: Binek taşı sizi gömüden uzak bir yere sevketmek ve başka uzak bölgeye yoğunlaşmanız için şaşırtma olabilir. Siz gömünün üstünde otururken karşıda ki tepelere çoktan fikir yormuş olursunuz 🙂 bunun için gömüyü saklayan kişilerin aptal olmadığını hatta sizlerden daha tehlikeli ve kurnaz olduklarını unutmayın. Define işaretlerinde Binek taşı bir tünel girişini kapatıyor bile olabilir onun için o kayanın altını arkasını da iyice araştırmanız gerekmektedir.

 Boğa Define İşareti Ne Anlama Gelir *

 • Güç sembolüdür
 • Devlet görevlisi ve asker mezarını simgeler
 • Devlet nişanı olarak kullanılmıştır

Boğa figürü devletlerin gösteriş sembolü olarak kullandığı gibi rütbeli asker veya devlet görevlisini de sembolize eder. Günümüzde bile güç sembolü olarak boğayı simgeleyen içecekler vardır biliyorsunuz. Küçük ve göğsü kabarık olarak oyulmuş boğa define işareti gömüye işaret eder. Bu yüzden işaretin olduğu bölgeyi detaylı araştırmalısınız. Boynuzlarına dikkat etmeli eksik veya kırık olarak oyulan boğa define işareti sizi eksik olan uzuv tarafından araştırmaya yöneltmeli. Boğanın baktığı yönde çok önemli olup, Gömüyü boğa define işaretinin çok uzağında aramayın. 50 metre civarda yoğunlaşın. Kuyu, kapatılmış mağara veya mahsen girişleri ilk aramanız gereken yerlerdir.

Koltuk Taşı Define İşareti ve Anlamı ?

Koltuk taşı: Definecilerin genellikle birbirinden ayırt edemediği önemi büyük gömü işaretlerinden birisidir. Ayırt edilemeyen işaretler koltuk taşı ile oturak taşıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, koltuk taşında kollarınızı koyabileceğiniz destekler, başımızı yaslayacağımız destek ve ayaklarınızı rahatlıkla koyabileceğiniz destek yerlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Oturak taşında bu özellikler olmamaktadır. Koltuk taşı işaretinde yapılması gereken, önünde basamakları varsa kontrol edilmelidir.

Kollarınızı koyacağınız destek yerlerinde oyma delikler varsa tam karşısında yığma olma olasılığı çok kuvvetli. Eğer koltuk işareti bir mağara içinde ise ve koltuk işareti çevresinde kare oymalar mevcut ise, bir liderin hazinesi mağaranın kayaları altında saklanmış odalarında-dır. Duvarlar çok iyi kontrol edilmeli, yürüdüğünüz zemini kontrol etmek asla unutulmamalıdır.

Definecilikte koltuk taşı güzel bir işarettir. Her şekilde kesin define işareti olarak kabul edilir. Bazen basamakla çıkılır bunlarda Frig Kraliyetlerine gösterim alanlarıdır. Bazen mezar sembolüdür. Önemli olan şey, basamaklı koltuk taşarının karşısında duran yığma frig tümülüs olma ihtimali yüksektir. Bu yığma yamaçta ise su tuzağına dikkat etmelisiniz.

 X Define İşaretleri ne Anlama Gelir ?

 • Kesin define işaretidir
 • Hedef Şaşırtır
 • Sadece haritalarda definenin yeri net olarak X ile işaretlenir

X yani çarpı define işaretleri arasında en çok tartışılan işarettir, kimileri son nokta tamam artık define burada desede bir çok kişi biz dahil buna karşı çıkıyoruz. Kimse aptal değil işte burada kaz al gömüyü diyerek X işareti ile damgalamaz. Bu sizi yanıltır, ve hedef şaşırtarak sizi boşu boşuna orada oyalar bıkarak bırakmanızı sağlar.

Aslında X işaretini iyi analiz etmeniz gerekmektedir kollarının her birini milim milim ölçün hangi kol kısa veya uzunda o yönde 20 metre ile 40 metre arası ilerleyerek o bölgede yoğunlaşın.  Farklılık gösteren X in kolunun tam tersi istikametinde araştırma da yapılabilir. X işareti genelde haritalar da kullanılarak kesin yer belirtir. Harita 1 kişinin elinde olduğu için kesin yer belirtir fakat kimse gömünün olduğu herkesin görebileceği bir yere X define işaretini koymaz!

X işareti defineye gömüye işaret eder, mezar veya yerleşim alanını simgelemez.

 Çekiç veya Kazma İşaretleri Define İşareti midir ?

Çekiç veya Kazma define işaretlerinde Taş oymacılığı ile uğraşanların el aletlerini simgeler. Bu anlamdan yakınlarında maden ocağı olduğu anlamı da çıkarabiliriz.

Yaptığımız araştırmalarda çekiç işaretinin yapıldığı bölgelerde çok yakınlarında kapatılmış maden ocakları bulunmuştur. Diğer bir anlamı ise, çekiç ucunun yönünde sapının uzunluğunun metre ölçümü istikametinde doğaya aykırı değişimler ve farklılıklar gözlenmelidir. Kırmak anlamı da geldiği için, işçiliği oldukça zor olan gömü işaretlerinden birisidir.Kapatılmış mahsen, oda olabilir,tünel anlamını da ifade ettiği bilinmektedir.

 Çıplak Kadın Oymasının Anlamı Nedir ?

Çıplak Kadın define işareti Uygarlıklara ait önemli şahsiyet mezarlarını ifade edebilmektedir.Resim ve figürler arasında veya tek başına çıplak kadın resmi ve bir yılanın kadının belinden başlayıp omuz başına çıkması veya hareket edip omuz başında başının olması bu bölgede çok önemli bir kral veya kraliçe mezarları olduğunu simgeler. Bu figürler diğer figürlerle tamamlanıp mezarın yönünü veya yerini işaret eder.

Bu tip semboller, genellikle kabartma ve bölgeye hakim kayalık noktalarda olmaktadır. Bunların haricinde yapılan kadın işaretleri uygarlıkları simgelemez,define işaretidir. Mantıklı düşünerek işarette yön veren farklılıklara göz atmalıyız. İkinci işareti göstermektedir.

 Değirmen Taşı Define İşareti midir ?

Değirmen taşı define işareti Taşın altı araştırılır,değirmen taşının ortasında ki deliğin uzunluğu ölçülür. Çıkan santim metre olarak hesaplanmış olabilir. Kazıya değirmen taşının bulunduğu yerden başlanmalıdır.Toprağın durumu size yön verecektir.

Gömüyü simgeleyen değirmen taşları, toprak altında olup son nokta işarettir. Değirmen taşının olduğu yeri gösteren tamamlayıcı işareti çözmek bunun için çok önemlidir. Toprak üstünde olan değirmen taşları gömüyü ifade etmemektedir.

El İşareti Define İşaretleri ?

El işareti define işaretlerinde yemin ve çok büyük söz anlamına gelmektedir. Biz Kuran üstüne yemin ederken belki de hayatımızın en büyük sözünü vermiş olduğumuz gibi gömünün veya değerli nesnenin saklandığı dönemde de birden fazla kişi saklıyorsa sözleşerek büyük yemin ederek bu gömüyü saklamışlardır. Hainlik ihanet edilmeyeceğinin nişanıdır. Gömüye işaret eder ve iyi gizlendiğini gösterir.

El parmakları incelenerek farklı, eksik, olması gerektiği uzunlukta olmayan parmak işaret alınarak gösterdiği bölgede aramaya başlanır. El işareti tek başına işaret olmayıp takip edilen yolda diğer bir işaret, oyma veya burada bu ne arıyor belli ki biri koymuş diyebileceğiniz bir kaya yada tepecik aranır.

Çok büyük gömü olup birden fazla kişinin sakladığı gömüdür, bulana hayırlı olsun demek düşer 🙂

 Mağara  İşareti Define İşaretleri ?

 • Mağara işaretidir
 • Kapalı veya açık mağarayı temsil eder
 • Gaz biriken mağara olabilir bu gaz Öldürücüdür
 • Gaz kokusuz ve son derece fark edilmezdir.

Kapalı Mağara İşaretleri C – D ve U şeklinde olur, Ters oyulmuş U işareti kapalı mağaraya işaret eder. Açık ağızlı yukarı olan U açık mağarayı ifade eder, Bir mağaraya girdiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken mağarada karbonmonoksit gazının olup olmadığıdır, Mağara tavanında yarasa yuvaları varsa veya mağarada canlı hayvan yaşadığına dair izler varsa mağarada gaz olayı yoktur. Genelde zehirlenmeler çok yavaş gerçekleşir. Canlı hayvan yaşam izlerine rastlanmayan mağaralara mutlaka gaz maskesi ile girmelisiniz. Genelde defineciler bu gazla yavaş yavaş zehirlendiği için hiçbir şey anlamadan ölürler.

Gaz olasılığı yüksek mağaraları havalandırarak ve gaz maskesi ile girilmelidir. içeri girdikten sonra ilk bakmamız gereken mağara duvarlarında işaret olup olmadığıdır bu işaretlerden yardım alarak mağaranın kilise, ev, şapel neye hizmet için kullanıldığını anlamaya çalışır ona göre ne aradığımızı nasıl bir araştırma yapmamız gerektiğine karar veririz.

Domuz Define İşareti ve Anlamları ?

 • Müslüman işareti değildir
 • Bereket ve Uğuru ile bilinir.
 • Romalıların Ölümsüzlük Simgesidir
 • Gömüsü çok derinde ve bulunması çok zordur.

Domuz veya yavruları Definecilik literatüründe  en çok önem verilen işaretlerden biridir. Her definecinin merak ettiği, fakat çok az definecinin gördüğü nadir işaretlerden olup, ayrıca dinsel inanç gereği için bir sembol olarak da kullanılmıştır. Domuz doğurganlığı ile bilinmektedir. Bereketi de simgeler. Beyaz domuzun gümüşü simgelediği söylenegelen rivayetlerdendir.

1-Domuzun yavruları resmedilmişse ve yavrular ana domuzun etrafında dağınık olarak duruyor iseler büyük domuzun baktığı yönde domuzların toplam sayısı ve katları kullanılarak araştırma yapılmalıdır. Define genellikle mirastır. Ya aile reisinin yada bir yöneticinin altınlarıdır.

# Domuz önde yavrular peş peşe sıralı ise tümünün baktığı yöne doğru araştırma yoğunlaşmalı.

#Yavrulardan bir tanesi diğerlerinden farklı olarak arkaya bakıyorsa gömü sürünün gittiği istikametin tersi istikametinde her yavru için bir veya on adım mesafede olup, genelde kayanın altına denk düşmektedir. Mesela dört yavru varsa gömü ya dört adım ileride yada kırk adım ileride olup, derin mesafededir. Bazen bu figür geriye doğru 30 metre mesafede kayanın altında şeklinde de ifade edilmektedir.

#Roma iktidarı döneminde ölümsüzlük ile bütünleştirilmiş olup, kanatlı olarak görülebilmektedir.

#Domuz işaretinin gömüsü zor ve derindedir. Bir bakıma tavuk ve civcivler konusu ile benzerlik gösterir. Bu tür işaretleri bulduğumuzda kesinlikle tahrip etmeyiniz.

Zeytin Dalı Define İşareti ?

 • Kutsal ve uzun ömürlülüğü simgeler
 • Mezar İşareti olarak da kullanılır
 • Gömüsü çok ve bereketli olur

Zeytin dalı define işareti nadir kullanılan işaretlerden biridir. Zeytinin uzun ömrü ve uzun yıllardır kullanılıyor olması zeytin dalının anlamını dünyaca bilinir kılıyor. Fakat define işaretlerinde oldukça nadir görülen bu zeytin dalı işareti genellikle roma döneminde kullanılmış olup, zeytin ve zeytin yağı tüccarlarının altınlarını simgeler. Zeytin bazen roma dönemi sikkelerine bile işlenmiştir. Bu yüzden zeytin dalı işareti  gömüsü çok yüklü olur. Dalında zeytin varsa dalın iki tarafına da eşit oyulmuş zeytin tanelerinden biri eksiktir ve sizin işaretiniz eksik olan zeytin tanesidir. Gömü genellikle kayalık ve tepe bir yerde gizlenmiştir. Define Zeytin dalının bulunduğu bölgeden çok uzakta aranmamalıdır.

Soylu mezarlarını da simgelediği bilinir, Mezar işaret ediyorsa zeytin dalının işlendiği kayanın ya altında yada 1 metre etrafında mezar vardır.

Göz Define İşareti ?

Göz define işareti genellikle arazi şartlarına göre oyma veya kabartma olarak yapılır, gözün baktığı yönde araştırma yapılır, göz define işareti genellikle baktığı bölgede araştırma yapılmalı, eğer gözde kirpikler de varsa gömünün olduğu bölgedesiniz  bunun için  kirpik sayısına göre hareket edilebilir, her kirpik bir adımı veya bir metreyi simgeliyor olabilir. Büyük olasılıkla oyulmuş bir kayanın içinde konulan mal,küp içine konulan mal anlamını teşkil etmektedir.

Güneş Define İşareti

Devlet nişanlarında, kullanılmıştır özellikle Hitit, Mısır, Lidya, Sümer ve Türk devletlerinde çokça kullanılmıştır. Güneş işareti Tek başına olmayabilir buna yardımcı işaretlerinde varlığı mümkündür, Güneş her zaman tek olarak tasvir edilmemiş olabilir fakat güneş işaretinin bulunduğu her işaret çok önemlidir. Devlet nişanı olduğu için Liderlik vasfı taşıyan insanları simgeler.

(Kral, komutan ..gibi).İşaretin bulunduğu bölgede güneşin doğuş istikametinde ışıklarının ilk vuracağı zirve tepede araştırma yapmanızı önerilir. Diğer önerimiz ise, işaretin yapılış aşamasında beraberinde yapılmış murç izlerinin ve kıvrım çizgilerinin olup olmadığına bakınız. Bu tür durumlar yön verebilmektedir. Beraberinde hilal işareti de kullanılmışsa büyük bir olasılıkla kral mezarıdır. Uygarlıklara aittir. Bölgenin bağlı bulunduğu müzeye durumu bildirerek, defineci olarak doğru hareket etmiş olacağız.

 Ayı Pençesi Define İşareti Anlamı ?

Ayı pençesi orman muhafızı veya orman gözetleyici kavramlarıyla ilişkilendirilir. Bu motif cesurluğu, bilgeliği, gücü ve bereketi de simgeler. Bu pençe bulunduğunda çevrede topal bir ayı aramak gerektiği söylemi defineciler arasında sürekli konuşulagelen bir söylemdir.

El olsun ayak olsun pençe olsun parmak varsa dikkat edeceğin en önemli nokta parmaklar arasındaki mesafe yada parmakların uzun yada kısa olanıdır. bu bilgiler size hangi yöne doğru gideceğin hakkında yardımcı olur, özellikle ayrık olan parmak varsa mutlaka dikkate alın. aşağıdaki resimde pençenin tırnak arasındaki mesafeye dikkatli bakın ne demek istediğimi anlarsınız.

 Yılan Define İşareti ve anlamı

Urartular ve özellikle Ermenilerin çok kullandığı bir simge bir semboldür, Yılan define işareti mezar veya hazine işaretidir. Yılanların altını ve parlak nesneleri sevdiği yıllardan beridir bilinen bir gerçek bu yüzden kayaya oyulmuş yılan defineye işaret eder.

Çöreklenmiş Yılan İşareti Anlamı: Sarılmış ve Çöreklenmiş yılan eğer mezar üzerinde değilse hazineye işaret ediyordur, ve define çok uzaklarda değil işaretin ya altında yada yanı başındadır. kuyruk burada sizin için hayati önem taşıyor, kuyruğun verdiği yönde çok uzaklaşmadan araştırmaya başlanmalıdır. Yılanın başı da yine size yön tarifi verebilir.

Kıvrımlı uzun yılan işareti: kıvrımları patika yolu tarif ediyor olabilir, kıvrımları boyunca patikayı takip edin ve gözünüze çarpan büyük kütleli kayada yoğunlaşın. yılan başı nereye bakıyorsa yolun o tarafında aranmalıdır kaya.

Direğe Sarılmış Yılan Define İşareti:

Direğe sarılmış yılana artık son noktada olduğunuzu ve yükseklere odaklanmanızı söze söylüyor olabilir, kuyruk ve baş istikameti size yön gösterecekti, işaretin oyulu olduğu kaya da yine sizin için önemli araştırılması gereken bir yerdir.

Tırmanan Yılan Define İşareti:

Tırmanıyorsa yılan bu mağara veya kaya içinde olan gömüler için yapılır ve yılanın yürüdüğü istikamet sizi gömünün olduğu bölgeye götürecek size orada horasan ile kapanmış mağara, ağzı açık mağara veya girişi kaya ile kapatılmış bir mahsen aratmalıdır.

Yılan figürü bir çok medeniyetler kullanmış. Asıl Urartulara aittir. sonradan roma İskender Bizans hatta son dönemde Ermenilerde kullanmışlar. Ermeniler genellikle dağlık ve arazilik alana gömdüyse yılanı define işareti olarak kesinlikle kullanmışlardır. Oyma yılan Bizans ve ermeni dönemlerinde daha fazla yaygındır.fakat sonuç itibariyle b fark yoktur.yılan işareti olan yerde kuru yada akan dere gözlenir.yada patika yolları gösterir.yılanlar mezar bekçisi olarak figür edilmiştir. yani biz bir yılan gördüğümüzde tamam bunun malı bir küp bir teneke böyle bir şey düşünmeyin. mezardır .artık mezardan ne çıkarsa bahtınıza.tabi mezardan hariç kayalara parada koyuyorlardı.tabi bunların bazı hesapları da var.zaten yılan figürlerine baktığınızda bir çoğunda yanında ikinci ufak bir işarette olur. yılanlar ağzı kapalıysa mezar topraktadır. ağız açık ise kaya mezarıdır ve çatal dil varsa o zaman kapalı yada zamanla açılmış bir mağarayı gösterir.hatta bazı yılanlar timülüsleri gösterir.