Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Su Kuyularında Altın Nerede Olur | Define İşaretleri Su Kuyuları

Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Define kuyuların neresinde olur ve işaretleri nelerdir ?

Günümüzde de kullanılan su kuyuları içine saklanan gömü ve altınların izini süreceğiz bu yazımızda.

Dünyanın bir çok yerinde tariz çağ farketmeksizin kullanılan su kuyuları zaman geçtikçe altın ve değerli eşya saklama yerlerine dönüşmüş ve bunun için kuyulara çeşitli gizli bölmeler yapılmıştır.
Biliyorsunuz ki kuyular kapatılsa dahi asırlar sonra bile oranın kuyu olduğu anlaşılıyor ve tanınması kolay oluyor. Hal böyleyken Özellikle ermeniler ve rumlar tehcir edilirken yanlarına alamadıkları altın ve değerli eşyaları ocaklar, ahırlar ve özellikle kuyularda yapılan gizli bölmelere gizlemişlerdir.

Öncelikle böyle eski bir yerleşim yerinde elinizde şüphe ettiğiniz bir kuyu varsa en önce güvenlik önlemleri alınmalı. birden fazla halatla kendinizi bağlamalısınız, ve halatları yakınınızda biri değil kesinlikle büyükçe bir ağaç veya kayaya bağlamalısınız. Kuyunun üzeri kapalı ise açtıktan sonra kesinlikle havalanmasını bekleyin, içeri dolan karbonmonoksit hayati tehlikelere yol açabilir öncelikle önlem alınmalıdır.

Kuyuya inildiğinde kuyunun duvarlarında farklı duran bir taş aranır, diğer taşlardan farklı olmasına dikkat edin. Büyük veya geometrik şekli değişik olur. Eğer farklı taş üstlerde yüzeyde çıktıysa kesinlikle kandırmacadır ve aşağılarda daha büyük gömü saklanmıştır. Üste koyulan gömü sizin alıp gitmeniz için yerleştirilmiştir.

Kuyuların özellikleri de değişiyor, örneğin su sarnıçları, kör kuyular veya doğal su kuyuları olduklarını ayırt etmeniz gerekmektedir.

1 – Su kuyuları yukarıda Bahsettiğim konudur, Kuyuda farklı duran taş aranır.

Kuyunun örme taşlarında farklı renkte taş aranır kırmızı, beyaz veya kiremit taş kolayca yerinden oynar ve daha önce yerinden oynadığı da belli olur.

diğer bir konuda kuyunun örme taşlarında dikdörtgen üçgen veya kare olarak farklı geometrik ebatta taş aranır.

Eğer su tabandan değilde kuyunun ortalarına yakın bir noktadan kuyuya akıyorsa ve suyun kuyuya aktıgı yerin altında kuyu duvarları , kuyunun tabanıda dahil sıvalı ise ( bu sıva genelde 2 parmak kalınlıgında ve geçirimsiz olur) işte siz o zaman su tuzaklı bir hazine kuyusu buldunuz demektir.
Bu tür kuyularda sifon vardır ve su seviyesi çok fazla oynamaz çünkü bir yerden kuyuya inen su tahliye olur. Kuyuda ne oldugunu çözmek için suyun kuyuya aktıgı ve boşaldığı kısımları bulup birbirine başka bir boru ile bağlayıp kuyunun suyu boşaltılarak , kuyunun çeperinde ve tabanındaki sıvalı alanda işaret bakılır. Bu tür kuyularda nasıl bir yol izleneceği çıkan işarete göre değişir. Kuyunun sıvalı kısmında ya bir kasa ya bir giriş yada tabandaki sıva kırılıp dahada aşagıya inilerek bir kapak bakılır.
Yagmur sularının biriktiği kuyuda eger tabandan yukarıya dogru 2-3 m sıva varsa o kuyunun sıvasında işaret bakılır bulamazsanız tabanda mutlaka sıva üzerinde yuvarlak oyuk olur , buda bize kuyunun altında bir mal odasının oldugunu ifade der.
Yine su kuyularının içinde mal oldugu gibi etrafındada mal olma ihtimali yüksektir. Kuyular ve çeşmelerin etrafında mal nerede olur başlıgı altında bu durum ilerde incelenecektir.
2- Kör kuyular ; Bu kuyuları önemseyin , amacı belli , hedefi belli ben buradayım içimde mal var bilen alır dermiş gibi duruyor.

Şimdi kör kuyu içinde kış ve baharda bir miktar su bulundurur bu yagmur suyudur ama yazın içinde çogunlukla yılanların , akreplerin bütün zehirli hayvanların dolaştıgı bir jurassic park görünümünde olur. Aman dikkat biri sizi ısırmasın.
Eski yapım ermeni rum yada antik çag kuyularında aşagıya inmek için yan duvarda taşlar arası boşluk bırakılmıştır , bu taşlar arasına basarak kuyuya iniş yapılabilir.
Eğer bir bölgede birbirine yakın yani 20-40 m aralıkla 2 kuyu varsaaaa mutlaka 3. kuyuda vardıır ve bu üçüncü kuyu diğer kuyularla üçgeni oluşturur . Bu agzı kapalı olan kuyudan , üç kuyunun ortasında gizli olan hazine odasına yol bulunur . Ayriyeten bu üç kuyunun duvarlarında kasa olur.
Bu kör kuyularda ne aranması gerektiğine gelince ; yukarıda su kuyuları babında anlattıgım işaretlere bakılır.
Kör kuyuların genelde tabanı sabit kaya değilse ve sıvalı harçlı ise tabandan aşagıya inilerek yan duvardan 1 m içeride bir kasa aranmalıdır. Bazen bu kasa bir mahsenin girişinde olur hemen malı alıp bütün mal budur diye dişünmeyin

 

3- Su sarnıçları ; Bu konu balık işareti babında ilerde anlatılacaktır. Balıkla sarnıcın çoook yakın bir ilişkisi vardıır.
Kuyuların üsteki bilezik yada yan taşlarında yuvarlak oyuk, dikdörtgen , çizgi gibi kuyudaki saklı mal ile ilgili kroki ifade eden ve bir olguyu bildiren işaretlerde olur . Bu işaretlerin durumuna göre çözüm tarzı belirlenir.

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.