Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kayada Yuvarlak Oyma İşaretleri Anlamı | Sıralı Oyma Define İşaretleri

Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Kayalarda sıralı oyma veya çift oymalara sıkça rastlamanız mümkün. Bu sıralı Oymaların bulunduğu yerlerde çok sayıda mezar var demektir. Bazen bir murç izi kadar bazende 15 cm çaplı sıralı yuvarlak oymalarla nişanlanan mezarlar genellikle bir ailenin mezarlarıdır. Her aile ferdi için bir murç izi büyüklüğünde oyma yapılır, daha büyük yuvarlak oymalar ise mezardaki ölüyü kutsamak veya hediye götürüldüğünde oraya bırakılmak için yapılmıştır.

Bu kayada ki çift oymalar ayak altında ise mezar genellikle oymaların altında bulunur. Bu tür oymalı mezarların yapıldığı dönemlerde ölüler hediyeleri ile gömülürlerdi. Bu Sıralı oyma veya çift oymalı mezarlardan genellikle değerli eşyalar çıktığı görülmüştür.

ÇİFT OYMA İŞARETİ ANLAMI

Kayalarda bulunan sıralı oymalar ne anlama gelir

Kaya Üzerinde Çift Yuvarlak Oyma İşareti Ne Anlama Gelir

Sıralı oymaların veya yuvarlak oymaların bulunduğu kayaların altında mezara rastlanmaz ise eğer bu oymalı taşın üzerine çıkarak doğu veya batı tarafta bir taş yığını veya otlarda sararan bir mezar öbeği aranır.

Bu sıralı oymalara veya çift yuvarlak oymalara su dökülerek suyun aktığı tarafta mezar aranabilir, Akıntı nereye gidiyorsa o yöne yoğunlaşılmalıdır.

Kayada Sıralı oyma işaretleri genellikle çokça mezarı temsil eder ve görüldüğü yerlerde bolca mezar vardır demektir. Eğer bölge kayalık ise kaya içi mezarlar olabilir bunlar keskin bakışlarla kayada ki insan yapımı izleri anlayabilir ve kayanın renginden ayrı tonda bir renk fark edebilirsiz.

Özellikle sabah güneşinin vurduğu yerler mezar yapımının yoğunlaşıldığı bölgelerdir.

Oymalar Hakkında Ki Diğer Yazılarımız:

Kaya Mezarları İşaretleri ve Girişi

Yuvarlak ve Kare Oyma Define İşaretleri

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.