Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kaya Mezarları İşaretleri ve Girişi | Define İşaretleri

Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Bu yazımızda Kaya mezarları işaretleri ve girişlerinin nerede olur hangi kültürler de rastlandığı hakkında bilgi vereceğiz Özellikle İran, Irak, Lübnan gibi ortadoğu ülkelerinde ve Anadolu coğrafyasında sıkça karşılaşılan mezar çeşitleridir.
Bazı kaya mezarlarının işaretleri bariz belli olurken bazılarına nişan koyulmamış işaretlenmemiştir.

Kaya Mezarlarının bir çok çeşidi bulunmaktadır. Zemin altı oda mezar, Kayaya Oyulmuş Kaya mezarı, Zemin Üstü Oda Mezar, çok odalı ve tek odalı kaya mezarlar olarak sınıflandırabiliriz.

Zemin Altı Kaya Mezarları İşaretleri ve Çözümü 

Her topluluğun şehir kültüründe olduğu gibi mezar kültürü de yerleştikleri bölgelerin coğrafi şekillerine göre gelişir.

Zemin altı oda mezarları işaretleri

Zemin altı oda mezarları işaretleri

Örneğin ovada yaşayan topluluklarda kayaya oyulmuş kaya mezarları göremezsiniz çünkü bölge kayalık bir yapıya sahip değildir, bu yüzden zemin altı oda mezarları yaparak bu oda mezarları da kayalardan inşa etmişlerdir.

Zemin altı kaya mezarlar inşası kolay olduğu için çok odalı veya tek odalı şekilde inşa edilmiş girişlerini de oldukça geniş yapmışlardır. Anıt mezar özelliği olsun diye ihtişamlı yapılan fakat şuan tarlaların arasında kalmış mahallelerin altında kalmış zemin altı kaya mezarlar oldukça fazladır.

Zemin altı kaya mezarlarda çok odalı olanlar, girişten girildikten sonra geniş asıl mezar odası ile karşılaşırsınız. Yan tarafa inşa edilen küçük odalar büyük odada bulunan kişinin akrabaları veya dönemin ileri gelenlerinin mezarlarıdır.Ana odaya direk bağlantısı bulunur ve bu odalara geçmek için herhangi bir kapı veya tünele genellikle rastlanmaz.

Teki Kişilik Kaya Mezarlar Yazımız İçin: >>>>TIKLAYIN…

Ana odaya verilen önem ve özenli süsleme işlemi yan odalarda görülmez. Buda ana oda da yatan kişinin daha önemli ve saygın bir kişiliği olduğunu gösterir.

Alan tarama cihazları ile girişi bulunan oda mezarların giriş kapısı genişliği 1 metreyi uzunluğu ise 1.8 mt ye kadar çıkabilir.
Oldukça Ağır bir taşla kapatılmış girişleri vardır ve bu girişten girdikten sonra oda da yerden yukarıda duran lahitle karşılaşırsınız, lahitin etrafı çeşitli süs eşyaları, gözyaşı şişeleri vazolar ve çoğu altından yapılmış süs eşyaları ve heykeller bulunur.

Tek odalı Zemin Altı Kaya Mezarlar tek bir kişi için inşa edilmiştir. Bu mezarların ebatları değişmekte olup girişin hangi yöne baktığı hakkında kesin bilgi bulunmamaktadır. En son Zemin Altı Oda Mezara Milas daki  defineciler Tünel kazarak girmiş ve içini boşaltmıştı.

Kayaya Oyulmuş Kaya Mezarlar

kaya mezarları işaretleri ve girişleri

kaya mezarları işaretleri ve girişleri

Kayaya oyulmuş mezarlar adından da anlaşıldığı gibi kaya içine oyulmak sureti ile oluşturulur. Dağlık arazilerde kayaların bolluğundan yararlanan dönemin insanları ihtişamlı veya gizli olarak birçok kayanın içine ölü gömmüşlerdir.

Bu kaya mezarları hemen görülür görülmez anlaşılacağı gibi ancak uzmanların anlayacağı ustaca kayaya işlenmiş şekillerde de karşımıza çıkar.

Kayaya oyulmuş mezarlara ölü gömüldükten sonra horasan sıva ile sıvanan mezar tamamen ana kayanın rengine döner fakat zaman geçtikçe doğal görünümünü kaybederek oyulmuş yüzey belli olur. Bazı kaya mezarlarının yanına Kare Oyma Yuvarlak Oyma veya Üçgen şeklinde Oymalar yapılarak ölü için sunu çanakları yapılır.
Kare, Yuvarlak ve üçgen Oymalar Hakkında Ki Yazımız için: >>>TIKLAYIN…

Kayaya oyulmuş mezarlar ve işaretleri

Kayaya oyulmuş mezarlar ve işaretleri

Milasta Soyulan Oda Mezar Haberi İçin: >>>TIKLAYIN…

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.