Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Ermeni Mezarları Nasıl Olur Hangi Yöne Bakar ? | Ermeni Gömüleri Hakkında

Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Ermeni Mezarlarının mazisi Anadolu coğrafyasında oldukça uzun bir mazisi vardır. Dönem dönem farklılıklar gösteren mezarlar ve mezar taşlarına sahiptirler.

Ermeni Mezar taşlarında ilk bakıldığında dikkati çeken şeyler taşa işlenen figürlerdir. Müslüman mezarlarından farklı olarak isim, soy, baba adı veya doğum-ölüm tarihi yerine büyükçe güneş, ağaç, özellikle haç işaretleri göze çarpar. Ermeni mezarlarında dikkat çeken bir kaç geleneğe de değinecek olursak mezartaşları dikili taşlardan oluşur ve bu yukarıda saydığım figürler bu taşlara işlenmiştir. Gördüğünüzde müslüman kültüründen tamamen farklı olduğunu anlar ve bir hıristyana ait olduğunu hemen anlarsınız.
Kadın mezar taşlarına çiçek, papatya ve güneş resmedilir, haç olmazsa olmazlarıdır.

 

Ermeni Mezar taşları Delikli taşlar

Ermeni Mezar taşları Delikli taşlar

1500 yılı geçik bir maziye dayandığı da söylenen eski ermeni mezarlarında roma dönemi gibi mezar hediyesi çıkmamaktadır. Ermeni defineleri peşinde olan defineciler genelde ermenilerin terk ettiği evlere kiliselere yönelerek aramalarını oralarda yapmaktadır.
Ermeni mezarları delikli taşları ile ünlü olup delikli taşlar 1 insan boyundadır ve delikten bakıldığında görülen dikili taş mezarın taşıdır ve mezar hemen yanındadır.

Yukarıda ki mezartaşı ermeni ölü gömme kültürüne ait kadın mezarını simgelemektedir.

ERMENİ GÖMÜLERİ HAKKINDA Kİ YAZIMIZ İÇİN >>>TIKLAYIN…

 

Ermeni kaya mezarı diye tabir edilen mezar

Ermeni kaya mezarı diye tabir edilen mezar

Ermeniler Altınları Nereye Gömerler  Yazımız İçin >>>TIKLAYIN…

Ermeni Mezar örneği

Ermeni Mezar örneği

Ermeni mezar taşına örnek olan yukarıda ki bu taş ermenilerin soyluları için hazırlanmış özel işlenmiş taşlardır. Soylu olmaları mezardan hediye çıkacağı anlamına gelmez, ermenilerin mezar hediyesi bıraktığı çok çok nadir görülmüştür.

ERMENİ DEFİNE HARİTALARI YAZIMIZ İÇİN>>>TIKLAYIN…

Ermeni Mezarlığı örneği

Ermeni Mezarlığı örneği

Ermeni mezarlığı doğu bölgelerimizde oldukça fazla görülen mezarlardır, ovalara kurulan bu ermeni mezarlıkları müslüman mezarlarından ayrı bir yere kurulmuş olup günümüzde hala ermeni çevrelerden ziyaretçi çekmektedir, buda bazı ermeni mezarlarının hala yeni olduğunu gösterir.

Ermeniler tüm hıristyan topluluklarında olduğu gibi ölülerini tabut ve yeni kıyafetleri ile defnetmekte bu kültür yüz yıllardır devam etmektedir.

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.